Α' Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Στο πρωτοποριακό εκπαιδευτικό έργο της Κλινικής χρήζει ιδιαίτερης μνείας η δυνατότητα που παρέχεται στους μεταπτυχιακούς φοιτητές της να αποκτήσουν το ανώτατο ακαδημαϊκό τίτλο σπουδών του Διδάκτορος, συμμετέχοντας στα ερευνητικά πρωτόκολλα που εφαρμόζονται στο Εργαστήριο Πειραματικής Χειρουργικής. Το Εργαστήριο δέχεται ένα μικρό αριθμό μεταπτυχιακών φοιτητών για την εκπόνηση διδακτορικών διατριβών στους διάφορους τομείς της επιστημονικής τους δραστηριότητας. Το μεγαλύτερο τμήμα των μελετών αυτών έχουν άμεση σχέση με τη βασική και κλινική μεταφραστική έρευνα, την  μοριακή διαγνωστική και την εφαρμογή της εξατομικευμένης περίθαλψης των ασθενών.  Οι  εκπαιδευτικές δράσεις του Εργαστηρίου είναι σχεδιασμένες ώστε να παρέχουν στους μεταπτυχιακούς φοιτητές σύγχρονες επιστημονικές γνώσεις, πρακτική εκπαίδευση και δυνατότητα έρευνας σε πεδία που εκτείνονται έως και τις βασικές επιστήμες και την μεταφραστική έρευνα.

Το επιστημονικό προσωπικό και οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του Εργαστηρίου συμμετέχουν με διαλέξεις βιβλιογραφικής ενημέρωσης και παρουσίασης του ερευνητικού έργου της Κλινικής στα προγράμματα συνεχούς ακαδημαϊκής μετεκπαίδευσης της Κλινικής, συμπεριλαμβανομένων των εβδομαδιαίων Μετεκπαιδευτικών Μαθημάτων καθώς και του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο «Χειρουργική Ογκολογία» που συνδιοργανώνει η  Α΄ Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική και η Β΄ Χειρουργική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών και οδηγεί στην απονομή Μεταπτυχιακού Διπλώματος Εξειδίκευσης (ΜΔΕ).

Η εκπαιδευτική δραστηριότητα του Εργαστηρίου επεκτείνεται και στο επίπεδο των προπτυχιακών φοιτητών με την συμμετοχή των μελών του ως εκπαιδευτές σε θέματα μοριακής διαγνωστικής και μεταφραστικής έρευνας στα πλαίσια των υποχρεωτικών μαθήματων της Χειρουργικής Παθολογίας Ι και ΙΙ (7ο και 8ο εξάμηνο σπουδών)  και Γενικής Χειρουργικής  (11ο και 12ο εξάμηνο σπουδών). Επίσης, προσφέρεται η δυνατότητα να διευρύνουν τα γνωστικά πεδία και να εξοικειωθούν με νέες μεθόδους και τεχνολογίες αιχμής τόσο στους προπτυχιακούς φοιτητές όσο και σε φοιτητές εξωτερικού που συμμετέχουν στα προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών Erasmus και Helm Slc.